Výhody a nevýhody epidurálu

Epidurál. Dnes v porodnictví jedno z nejčastěji citovaných slov. Setkáte se s výrazem epidurální analgezie či anestezie.

A co to teda vlastně je?

Mám si to nechat udělat nebo ne? To jsou otázky, na které se ptá skoro každá nastávající maminka.

Epidurální analgezie představuje metodu tišení bolesti, která způsobí znecitlivění spodní části těla. Provádí se tak, že se do prostoru mezi obratli (tzv. epidurální prostor) zavede hadička (katetr), kterou se dávkují léky.

Jak se to dělá?

Pro rodící ženu to znamená, že si musí nejprve nechat zavést kanylu do žíly (pro případ potřeby rychlé aplikace nějakého léku). Poté se na chvilku posadit či položit na bok, dát hlavu na prsa a vyhrbit záda dokulata.

V době mezi kontrakcemi pak anesteziolog lokálně umrtví tkáň na zádech, zavede katetr do příslušného místa a začne s dávkováním tišícího preparátu.

Zavedení katetru a aplikace dávky léku obvykle trvá několik minut (5-10), takže se může stát, že budete muset udržet tuto polohu i v průběhu kontrakce. Hadička se pak přilepí ke kůži pro další možnost použití.

Obstřik při epidurální analgezii

Lokální umrtvení při epidurální anestezii

Funguje to?

Lék by měl začít účinkovat asi po deseti minutách. Účinek jedné dávky léku by měl trvat po dobu hodiny až hodiny a půl.

Žena by měla přestat cítit kontrakce tak silně jako před zavedením epidurálu, ale měla by zůstat pohyblivá a měla by mít zachovanou možnost cítění stahů, aby byla schopná miminko vytlačit v průběhu druhé doby porodní.

U této metody tišení bolesti se uvádí účinnost kolem 90%.

Výhody

Hlavní výhodou použití epidurálu je tedy snížení vnímání bolesti. Nepopiratelnou roli hraje využití epidurálu v případech, kdy má žena zdravotní problémy, porod dlouhodobě nepostupuje nebo se např. jedná o porod mrtvého miminka.

Jako další výhoda je často zmiňováno, že rodička není tolik vyčerpána porodem a může se lépe starat o své miminko. Věřím, že toto skutečně platí u protahovaných (dlouhých) a náročných porodů.

Nevýhody

K nejčastěji uváděným nedostatkům epidurální analgezie se řadí především riziko snížení krevního tlaku, jehož následkem může dojít ke snížení prokrvení placenty a následné tísni plodu (miminku se přestane dobře dařit a porod bude pravděpodobně ukončen císařským řezem). Rodičce by se proto po zavedení katetru měl měřit tlak každé 3 minuty po dobu alespoň 20 minut.

Déle je dobré vědět, že některé užívané preparáty mohou zapříčinit snížení vylučování hormonu oxitocinu, který způsobuje děložní stahy. Tím může dojít k oslabení kontrakcí, což obvykle vede k podání dalších léků (umělého oxytocinu).

Zde je třeba zmínit, že přírodní oxytocin (rovněž nazývaný hormon lásky) také pozitivně působí na úspěšné navázání kontaktu mezi maminkou a děťátkem, urychluje zavinování dělohy, čímž snižuje krvácení, a v neposlední řadě hraje důležitou roli při kojení.

Vedlejší účinky epidurálu - bolest hlavy

Riziko epidurální anestezie – bolest hlavy

Nezanedbatelné je také možné poranění obalů míchy, které způsobí dlouhodobé bolesti hlavy. K tomuto poranění dochází přibližně ve 2% případů.

Bohužel je nutné počítat i s možností, že dojde k přílišnému znecitlivění dolních končetin a rodička pak není schopna se sama pohybovat. Může se stát, že nebude schopná sama vůbec chodit a bude muset zůstat v posteli po celý zbytek porodu.

Při přílišném znecitlivění pak žena dostatečně necítí své tělo a nedokáže dobře spolupracovat při druhé době porodní, a tudíž se ji nemusí dařit miminko vytlačit. Dochází pak k použití vakuumextraktoru či porodnických kleští. Porod může být také ukončen císařským řezem.

Často také dochází k potížím s čůráním, jelikož jsou znecitlivělé i svaly okolo močové trubice.

Pro koho epidurál není

Epidurální analgezie není vhodná pro rodičky, které mají snížený krevní tlak, krevní či kožní infekci, alergii na lokální anestetika nebo potíže se srážlivostí krve.

Neustálý vývoj

Na druhou stranu je třeba říci, že aplikace epidurálu zaznamenala v poslední době značný vývoj a množství komplikací způsobených přílišným znecitlivěním se zmenšuje.

Při využití této metody tišení bolesti tak ubývá i případů ukončení porodů císařským řezem či instrumentálních porodů (s využitím kleští či vakuumextraktoru).

Kdy vám „udělají“ epidurál?

Dále je potřeba vzít v úvahu, že se epidurální analgezie obvykle podává při otevření děložního hrdla na 3-4 cm. Při dřívějším použití může dojít k zastavení porodu. Naopak při velmi pokročilém porodu je aplikace z důvodu velmi častých kontrakcí téměř nemožná.

Rovněž je dobré vědět, že do krve miminka může projít až okolo 10% léku. Což jistě není nezanedbatelné množství s ohledem na malou hmotnost děťátka.

Epidurální anestezie a vliv na plod

I epidurální analgezie ovlivňuje miminko

Vždy zvažte pro a proti

Každé nastávající mamince proto doporučuji, aby v rámci své přípravy k porodu zvážila výhody a nevýhody této metody tišení bolesti.

Epidurální analgezie má jistě v moderním porodnictví své místo. Je však třeba důkladně promyslet, v jakých případech je vhodné epidurál využít a nepřistupovat k jeho využití lehkovážně.

Proto shánějte informace a než se pro epidurál rozhodnete, nechte si vše lékařem důkladně vysvětlit a zjišťujte, jaké další alternativy máte k dipozici.

Zdroje:
http://www.pregnancyvideo.net/pros-and-cons-using-epidural-during-labor
http://www.babycenter.com/0_epidural-pain-relief-for-labor_1489911.bc#articlesection5
http://www.igyn.cz/epiduralni_analgezie.html
http://www.babyweb.cz/epidural-ano-ci-ne
http://www.wikiskripta.eu/index.php/Epidur%C3%A1ln%C3%AD_anestezie_v_porodnictv%C3%AD
Míla Martínková
Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a několik let již doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>
Komentáře