Podle čeho vybrat předporodní kurz?

V poslední době vzniklo velké množství předporodních kurzů. Kurzy se nabízí v různých formách, ale převažují dvě základní varianty, a to buď on-line kurz nebo kurz s osobní účastí. Dále se kurzy liší obsahem, rozsahem a mají různé autorky. Není snadné se v tom vyznat. V textu níže snad najdete odpovědi, které hledáte.

On-line kurzy mají výhodu v tom, že nikam nemusíte a můžete si vše projít svým tempem

Obecně bych vždy důkladně proklepla autorku kurzu. Jaké má zkušenosti a praxi v porodnictví? To mi může hodně napovědět. Chci si koupit kurz u někoho, kdo jednou porodil a dál žádné vzdělání či praxi nemá? Spíš asi ne, protože mi to může víc uškodit než pomoci.

Je-li autorkou komunitní porodní asistentka (asistentka, které primárně doprovází ženy u domácích porodů), je pravděpodobné, že bude kurz zaměřený převážně na téma domácího porodu.

Chcete-li rodit v porodnici, hledala bych mezi kurzy, které sestavily porodní asistentky nebo duly, které aktivně doprovází u porodů v porodnicích. Protože teorie je pěkná věc, ale porod v porodnici má své zákonitosti a z mé praxe vím, že je dobré o těchto věcech předem vědět a dobře se na ně připravit.

Osobnost autorky kurzu vám navíc také napoví, jak bude kurz asi „laděný“. Zda vás budou autorky kurzu například motivovat k bojovnému bránění svých pozic a nároků, nebo budou spíše doporučovat, jak dobře vše zvládnout v rámci možností jednotlivých porodnic.

Když to shrnu, tak bych zjišťovala zda:

  • hledám on-line kurz nebo kurz osobní?
  • kde budu rodit – doma nebo v porodnici?
  • kdo kurz vytvořil? Jakou má praxi? Jak působí?
  • co kurz obsahuje?
  • můžu vít s sebou partnera/partnerku?
  • kolik stojí?
  • bude mi autorka či autorky dále k dispozici pro konzultace?

Výběru předporodního kurzu se vyplatí věnovat nějaký čas. Může to totiž mít hodně velký vliv na to, jak si porod budete představovat, co budete očekávat od personálu a jak ve výsledku porodíte.

Nechci téma předporodního kuru nijak dramatizovat. Kurzy se ale opravdu hodně liší a vysoká cena nemusí znamenat nejlepší obsah.

Hlavně nezapomeňte, že rodit půjdete vy a tak se připravujte podle sebe. Neřešte, jak to dělá Bára a Sára, ale chystejte se na svůj porod a své miminko. A hlavně se nechystejte bojovat. Boj k porodu nepatří. Je lepší vědět a pak s tím chytře pracovat.

Míla Martínková
Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a několik let již doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>
Komentáře