Je možné zažít krásný, přirozený porod v nemocnici?

Je možné zažít přirozený porod v nemocnici?

Užít si krásný, přirozený porod můžeme asi nejlépe doma. Každá žena však rodit doma nechce, jiná nemůže. Může k tomu mít různé důvody. Mohou to být její vlastní obavy z možných komplikací, obavy manžela, partnera či partnerky, nebo její zdravotní stav.

Rodit doma každý nemůže

Domácí porod je určený jen pro případ, kdy je riziko komplikací na nejnižší možné míře. Spousta žen do této kategorie ale nespadá. Riziko komplikací může být malé, ale není nejmenší. Těmto ženám nezbývá jiná možnost, než porodit v nemocnici. Tato skutečnost však představuje pro některé ženy doslova zklamání. Obávají se velkých zásahů do porodu a určité svázanosti.

Jde to i v porodnici

Dobrá zpráva je, že čím dál více žen usiluje o nerušený přirozený porod i v nemocnici. A čím více žen o to usiluje, tím více jich toho dosáhne. Je povzbuzující, že se konečně i u nás najdou porodnice, kde si jde užít přirozený porod. Kde je možné, aby žena mohla být po dobu porodu nerušená, kde jí personál nemocnice vyjde vstříc, a nechá porod postupovat vlastním tempem.

Miminko po normálním porodu v nemocnici

Syn Vítek po normálním porodu v nemocnici

Najměte si dulu nebo porodní asistentku

Každá žena, která si přeje zažít nerušený porod, touží po soukromí a minimu zásahů z okolí. Velkou oporou v jejím snažení může být dula či porodní asistentka. Jak dula, tak porodní asistentka nabídne nejen psychickou podporu, ale dokáže s personálem porodnice vyjednat, aby se do průběhu porodu zasahovalo minimálně, či ideálně vůbec. Co všechno pro dobrý průběh porodu může dula či porodní asistentka udělat, popisuji v e-booku Pohodový porod.

Vybírejte pečlivě

Nebojte se tedy porodu v nemocnici. Dopředu se pečlivě věnujte výběru porodnice, kde chcete přivézt na svět své miminko. Existuje celá řada parametrů, na které se při výběru porodnice zaměřit. Je důležité, abyste si především sama ujasnila, jaký porod chcete, a co je pro Vás důležité.

Nabízím zde několik bodů, které doporučuji o porodnici dopředu zjistit. Detailní postup výběru porodnice pak popisuji v e-booku Pohodový porod.

Co zjistit o porodnici?

  • Existuje možnost prohlídky porodnice?
  • Nabízí předporodní kurzy?
  • Existuje pro rodičku možnost volby polohy při 2. době porodní? Respektive možnost volného pohybu při 1. době porodní?
  • Kdo může být přítomen u porodu? Partner/partnerka, dula, porodní asistentka, příbuzní.
  • Jaké relaxační pomůcky jsou rodičkám k dispozici? Vana, sprcha, společné lůžko pro partnery, míče, apod.
  • Je možné odmítnout klystýr či holení?
  • Jak často v dané pordnici provádí nástřih hráze? Dělá se automaticky všem?
  • Jakým způsobem se tišín bolest? Pozor na případné vnucování léků.
  • Existuje možnost bondingu (ponechání miminka po porodu s matkou)?
  • Má porodnice certifikaci Baby Friendly Hospital? Znamená to, že prodnice by měla automaticky podporovat bonding (budování vztahu mezi matkou a novorozencem, přiložení k prsu ihned po porodu, dále rooming-in (společné pokoje pro matku a dítě), podporují kojení (nedávají umělé mléko a za matkami dochází laktační poradkyně).

 Pečlivě se připravte

Pokud si přejete zažít krásný porod, je potřeba, abytse byla dobře informovaná, o všech možnostech a o tom, co Vás čeká.

I zde doporučuji nejen kurzy předporodní přípravy, ale opět spolupráci s dulou nebo porodní asistentkou. Dula i asistentka Vám pomou jednak při výběru pordnice, jelikož mají bohaté zkušenosti z různých míst, ale poradí i s celkovou přípravou na porod.

Je fajn, že pomalu dochází ke změnám v porodnictví i u nás, a čím dál více žen si může užít krásný pohodový porod.

Míla Kastner Martínková
Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a několik let již doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>
Komentáře