Je možné rodit normálně po porodu císařským řezem?

Jak na přirozený porod po císařském řezu?

Mnoho žen zažilo z různých důvodů porod císařským řezem. Při dalším těhotenství tak obvykle vyvstane otázka, zda mohou další dítě přivést na svět normálně, přirozeným porodem.

Sama jsem prvního syna porodila císařským řezem. Bylo to především kvůli tomu, že se syn v 38. týdnu těhotenství otočil zpět hlavičkou nahoru a také kvůli mým zdravotním potížím.

Císař nic moc

Porod císařským řezem byl náročný, ztratila jsem hodně krve a svého syna viděla až po neuvěřitelně dlouhých devíti hodinách. Když jsem pak čekala dalšího syna, věděla jsem, že chci porodit normálně, vaginálně. Že chci svého syna vidět hned, že chci být po porodu hned fit a že to chci prostě „dát“.

Začala jsem tedy hledat odpověď na otázku, zda to bude možné. Nechají mě doktoři rodit normálně i po předchozím císaři? Co mám všechno udělat, aby se porod povedl?

miminko ve 20. týdnu těhotenství

Miminko ve 20. týdnu

Jednou a dost

Svůj záměr rodit normálně jsem konzultovala se svou gynekoložkou. To samé doporučuji, každé ženě, která by ráda rodila normálně a absolvovala jeden porod císařským řezem. Obecně platí, že je možné a mnohde běžně praktikované, rodit normálně po jednom císařském řezu. Záleží však vždy na zdravotním stavu konkrétní ženy a očekávaného dítěte.

Máte-li již za sebou dva porody císařským řezem, pravděpodobně budete muset i další dítě přivést na svět opět císařem.

Pokud Váš lékař nebo potvrdí teoretickou možnost normálního porodu, můžete se začít připravovat na vaginální porod.  Pro to, abyste maximalizovala pravděpodobnost normálního porodu, je vhodné se dobře připravit. O tom, jak probíhala má předporodní příprava a co vše doporučuji, najdete detailně popsané v e-booku Pohodový porod.

Někde to jde, jinde ne

Osobně jako velmi důležité pro zdárný vaginální porod po prodělaném císaři vnímám výběr porodnice. Detailně jsem o výběru porodnice psala v jednom z minulých článků. Mezi hlavní kritéria pro výběr doporučuji se také zaměřit na množství normálních porodů po předchozím císaři. Toto číslo Vám ukáže, jaký je postoj zařízení k porodům po císaři.

Jsou porodnice, kde jsou ženy běžně podporovány k normálnímu porodu i po předchozím císařském řezu. Naopak se najdou místa, kde jeden císařský řez, rovná se indikace k dalšímu císaři.

Jakmile se Vám podaří najít porodnici, kde budou Vaše rozhodnutí rodit normálně podporovat, máte napůl vyhráno.

Jít si za svým

Nebojte se jít za svým cílem, snem, touhou.

I po prodělaném císařském řezu můžete zažít krásný přirozený porod. Jak píšu v Mém příběhu, já jsem to tak měla. Můj druhý porod byl pro mě naprosto úžasným zážitkem, který změnil můj život. Nejen díky narození dalšího syna, ale především jako osobní obohacující zkušenost.

Věřte, že naše těla jsou geniální a dokáží úžasné věci. Pokud budete dobře připravená, budete si věřit, je velmi pravděpodobné, že zažijete přirozený, obohacující a zároveň pohodový porod.

Míla Kastner Martínková
Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a několik let již doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>
Komentáře