Možná budu na porod sama

Je zima roku 2021 a celým světem stále cloumá epidemie koronaviru COVID-19.

Mimo opatření, která se týkají našeho běžného života, vláda vydala nařízení o tom, že k porodu s vámi může pouze osoba ze společné domácnosti – obvykle tatínek miminka.

Výsledkem je, že na porod bude rodící žena v některých případech sama. Buď otec dítěte jít k porodu nechce, nebo nemůže, nebo taky může být nemocný. Stačí teplota a k porodu ho nikdo nepustí.

Nechci nijak snižovat práci porodních asistentek, které i přes náročnost situace pro ženy dělají maximum. Ale i za zcela normálních okolností porodní asistentky nemají čas držet ženu za ruku a být jí oporou po celou dobu porodu. Krom toho mají u porodu jinou úlohu než osobní doprovod.

Proto si s sebou na porodní sály berou nastávající maminky své kamarádky, nebo duly či komunitní porodní asistentky. Aby tam s nimi někdo byl, a byl tam pořád. Aby je podporoval ve všech situacích a se vším jim pomáhal. To teď ale někdy možné není.

Já jako aktivní dula, která pravidelně doprovází ženy u porodů, vnímám tuto situaci jako velmi nešťastnou. Naprosto chápu, že je třeba za každých okolností chránit zdravotníky, aby se nenakazili a mohli dál pomáhat všem.

Pro rodící ženu je ale velmi důležité, aby si mohla zvolit svůj tým. Protože rodící žena je zranitelná. Je dáno hormony, že se její veškerá pozornost věnuje porodnímu procesu. Je to normální a správné. A je prokázáno výzkumy, a i výsledky práce mé a mých kolegyň z České asociace dul dokazují, že osobní doprovod ženy, ideálně duly, vede k lepším porodním výsledkům.

Co s tím ale jako nastávající maminka můžu udělat? Mohou se aktivně připravovat na situaci, že budou v porodnici sama. Mohou zjišťovat, jak která porodnice řeší konkrétní situace a jak to kde probíhá.

Zde jsou doporučení, jak se co nejlépe připravit na aktuální situaci:

  1. zajistěte si podporu na dálku – navyšte si data na telefonu, abyste mohla být v kontaktu s někým, kdo vás podpoří, domluvte si podporu duly
  2. zavolejte na porodní sál a zjistěte, jak konkrétně v dané porodnici probíhá:
    • PŘÍJEM rodiček – čekají vás a váš doprovod testy? Měření teploty, atp.?
    • POROD – pustí k porodu opravdu jen tatínka, nebo jim jde jen o to, aby tom byla jedna osoba? (často může buď otec nebo dula)
    • BONDING po porodu – bude moct s vámi býd doprovod celé 2 hodiny po porodu?
    • NÁVŠTĚVY NA ŠESTINEDĚLÍ – jsou možné a v jakém rozsahu?
  3. sepište si porodní přání – s jeho sestavením vám může pomoci dula nebo komunitní porodní asistentka
  4. zabalte si dost věcí – připravte se na situaci, že budete na oddělení šestinedělí úplně sama a nikdo vám v některých případech nebude moct ani nic přinést
  5. zjistěte si informace o kojení a péči o miminko předem

To, že budete na situaci dobře připravená vám dodá pocit klidu a pohody.

Pokud si stále nevíte rady, oslovte dulu nebo komunitní porodní asistentku, která má zkušenosti s doprovody do porodnic, ať vám s přípravou pomůže.

Štěstí přeje připraveným. Lamentování nad stávající situací nikomu nepomůže. Takže jděte na to a začněte se chystat už dnes.

Hodně štěstí a pohodový porod !

Míla Martínková
Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a několik let již doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>
Komentáře