Strach z porodu

Čekáte své miminko a moc nevíte, co vás čeká, protože je to vaše první těhotenství. Možná už máte nějaký porod za sebou, ale jeho průběh a okolnosti způsobily, že máte obavy.

Někdo se bojí trochu, někdo má obrovský strach. Věřte, že mít určitý strach je normální. Všichni se obáváme neznámého.

Když se bojím moc

Máte pocit, že se obáváte porodu tak nějak víc než vaše kamarádky? Že vás ten strach nenechá chvilku na pokoji? Pokud ano, je potřeba s tím něco dělat, a to včas.

Porod je fyziologický proces, který je řízen hormony, které se strachem moc nekamarádí. Proto je potřeba s obavami pracovat již v rámci vaší přípravy na porod.

Obavy, strach z porodu

Obavy, strach?

Co dělat se strachem?

Možná jste už někde nějaké návody na to, jak pracovat se strachem četli, možná ne. Tady máte několik metod, které fungovali u mě a mých klientek:

Podívejte se na váš strach pořádně

Nebojte se jít do hloubky, až po tom nejmenším důvodu vašich obav. Obavy okolo porodu bývají různé, může jít o nedůvěru ve vaše tělo, vaše rodičovské schopnosti, nedůvěru ve schopnost miminka se narodit, máte špatné zkušenosti z rodiny či okolí a mnoho dalšího. Najděte váš konkrétní důvod obav.

Pracujte se zdrojem vašich obav

Jakmile zjistíte, kde váš strach sídlí, zaměřte svou pozornost na zdroj strachu a snažte se vědomě dát na toto místo důvěru. Vyhledejte si na internetu správné afirmační věty, které vám pomohou strach zpracovat. Afirmační věty najdete i na mém facebooku.

Mluvte se svým strachem

Jednoduše svému strachu řekněte, že o něm víte a že s ním budete pracovat. Nebojte se s ním povídat, poslouchejte, co vám vaším vnitřním hlasem říká. Třeba vás navede někam, kde zjistíte, proč se tolik bojíte a co s tím máte udělat.

Požádejte o pomoc

Pokud se vám práce se strachem nedaří samostatně, požádejte o pomoc. Můžete požádat buď přímo, např. terapeuta, porodní asistentku nebo dulu, kteří s vámi budou pracovat, nebo nepřímo, nějakou „vyšší moc“, kdy se může jednat o různé bytosti nebo místa (může to být intuice, nějaké božstvo, mrtvá teta, celkem kdokoliv nebo cokoliv, čemu věříte).

Prostě se svěřte, řekněte upřímně, co vás trápí, a uvidíte, že se vám nějakým prostřednictvím dostane odpovědi a pomoci.

Pomoc se strachem

Pomoc se strachem

Obavy zbytečně neživte

Snažte se vědomě se strachem pracovat, ale nezabývejte se jím neustále. Dejte mu vědět, že se mu budete věnovat v ten a ten den, několik minut, ale ať vám jindy dá prostě pokoj. Jakmile k vám strach přijde, řekněte mu, že už jste spolu včera mluvili a že se mu zase budete věnovat. Nyní máte ale na práci také jiné věci.

Myslete pozitivně

Vím, že to není vždycky lehké, ale zkuste to. Najděte si nějakou maličkost, ze které máte radost a soustřeďte se na ni.

Připravte se na porod

Přečtěte si nějakou pěknou knížku (osobně doporučuji např. Aktivní porod, Orgasmický porod nebo Znovuzrozený porod), stáhněte si třeba můj e-book zdarma nebo se přihlaste do nějakého dobrého předporodního kurzu ve vašem okolí, ideálně vedeného porodní asistentkou nebo dulou.

Výše uvedené body můžete dělat buď všechny, nebo jen některé. Vyberte si, co je vám blízké a co se vám zdá smysluplné. Věřte, že všechno má svou účinnost a každý z těchto bodů vám pomůže se strachu zbavit úplně nebo jej alespoň významně zmenšit.

Pokud chcete, můžeme se na váš strach podívat spolu – napište mi na email. Pokud jste z Plzně a okolí, můžete přijít na kurz předporodní přípravy, kde se strachem také zabýváme.

A především věřte – věřte sobě, svému miminku i své děloze, že ví, co a jak mají dělat. Ví to už miliony let… jinak bychom tady dávno nebyli.

Víra ve schopnost ženského těla

Věřím sobě i miminku

Míla Kastner Martínková
Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a několik let již doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>
Komentáře