Sex v těhotenství? Milování miminku neublíží

Můžeme se milovat, když čekáme miminko? Ano, můžete.


Obecně platí, že pokud jde o bezproblémové (fyziologické) těhotenství a oba partneři na “to” mají chuť, nic nebrání tomu, abyste si milování i nadále užívali do syta.

Miminko si bude slastné pocity užívat s vámi. Navíc stahování dělohy, které při orgasmu zažíváte, jsou výborným tréninkem, která děloha při porodu využije.

Milování v těhotenství

Důsledná hygiena a vhodná poloha je základ

Děložní hrdlo je v těhotenství skloněné a nemělo by při milování překážet. Samozřejmostí je dodržování zvýšené hygieny, jelikož nechceme k děložnímu hrdlu zavést infekci.

Další vcelku zřejmou otázkou je vhodná volba polohy. Polohy můžete využít různé, základní pravidlo ale zní – nijak netlačit na bříško a dbát na pohodlí nastávající maminky. Super jsou polohy jako lžička, zezadu, apod.

Co když se někomu nechce?

Otázka intimního soužití v těhotenství nebývá vždy snadná.

Někdy se partneři nechtějí milovat, jelikož se o své nenarozené dítko bojí. Některým mužům nepřijde moc sexy žena s velkým bříškem. Některým ženám není milování příjemné. Důvodů existuje mnoho a každý může mít nějaký svůj.

Základem je, abyste k sobě byli hodně otevření a maximálně upřímní. Je dobré si o svých pocitech v klidu promluvit, i když je mi jasné, že ne vždy to bude snadné…

Co s tím dělat? Buďte upřímní a otevření a udržujte intimitu jinak. Mazlete se.

Určitě je třeba respektovat pocity toho druhého. Nikdy se vzájemně do sexu nepřemlouvejte. Každý máme právo si rozhodnout, kdy to chceme a kdy ne.

Důvěrný rozhovor pomůže, abyste si odmítání nebrali osobně. Platí to jak pro ženy, tak pro muže.

Na druhou stranu je třeba určitou míru intimity udržet. Každý máme sklon si nedostatek intimity vykládat velmi osobně, máme pocit, že o nás ten druhý nejeví zájem.

Intimita v těhotenství

 

V těhotenství je žena velmi citlivá a potřebuje pochopení a něžnou náruč. Podporujte tedy vzájemné doteky, hlazení a líbání.

Sex není jen o pronikání, ale i o jiných technikách. Praktikujte orální sex nebo se vzájemně uspokojte rukama. Mazlete se. Udělejte si na sebe čas.

Kdy není milování na pořadu dne?

Je několik situací, kdy klasický sex (pronikání) raději necháme na jindy a budeme se mazlit jinak:

  • žena nebo muž se na to necítí 
  • sex nedoporučí lékař/ka ze zdravotních důvodů 
  • odtekla plodová voda

Obecně platí, že milování miminku neškodí. Jako vždy se ale vyplatí upřímnost a otevřenost, abychom si vzájemně neubližovali na základě domněnek a představ o tom, že si myslíme, že si ten druhý něco přeje nebo myslí. Často je to totiž ve skutečnosti úplně jinak…

Míla Kastner Martínková

Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>

Komentáře