Respekt a klid – jde to i v porodnici

Je to možné i v porodnici

Tento týden jsem doprovodila další rodiče u porodu. Byl to letos můj třetí doprovod. Každý byl jiný a každý měl své kouzlo. Tento byl ale výjimečný tím, že se odehrával v atmosféře naprostého klidu a respektu vůči mamince a jejím přáním.

Rozdílné porodnice, rozdílný přístupambulance-1440932

V porodnicích se více pohybuji od roku 2015, kdy jsem začala doprovázet rodiče jako dula České asociace dul.

Doprovázím hlavně na Plzeňsku, takže znám porodnici v Plzni na Lochotíně, ve Stodě, v Hořovicích a nyní jsem byla v Klatovech.

Je zvláštní, jak obrovské rozdíly v přístupu k porodu mohou v jednotlivých porodnicích být.

Někdy je opravdu pozoruhodné poslouchat argumenty místního personálu o tom, jak něco nejde, jak je to nebezpečné, zatímco v jiné porodnici je to standard, je to bezpečné a možné.

Možnost volby polohy

Je krásné u porodu slyšet dotaz ze strany porodní asistentky: “Tak jak byste chtěla rodit? V jaké poloze?” Nádhera.

Měl by to být standard, ale není. Většina maminek absolvuje porod v tzv. polosedu. Chápu, že se některým ženám takto lépe tlačí.

Některým ale ne, a tak by měly mít možnost si zvolit polohu jinou. Nemluvě o faktu, že porodní cesty jsou v poloze na zádech až o 30% užší.

Vzájemný respekt

Zkušenost z tohoto týdne mě utvrdila v mém přesvědčení, že lze zažít porod v porodnici v klidné a pohodové atmosféře. Maminka měla porodní přání (plán) a navíc mě jako dulu.

Přesto nebyla označena za alternativní rodičku. Její přání byla do posledního detailu respektována.

Bylo pro to několik důvodů. Personál nemocnice byl nakloněn tomu, přání respektovat. Porod se vyvíjel pěkně a probíhal bez komplikací.  A to je klíč.

Většina maminek chápe, že přání (plán) je možné respektovat, pokud nedochází ke komplikacím. Jsou ale i ženy, které toto nechtějí slyšet a někdy se zásahům lékařů brání, i když by byl zásah potřeba.

Vzájemný respekt

Vzájemný respekt

Mnohdy je velmi těžké určit, kdy je ta hranice pro zásah a kdy ještě ne. Mějme prosím k sobě všichni respekt, mluvme spolu, hledejme řešení společně a naše děti budou přicházet na svět lépe a možná z nich budou i šťastnější lidé.

Žádné léky

Proč podávat např. léky na urychlení porodu placenty a zastavení krvácení v době, kdy ještě nevíme, jestli se placenta uvolní sama a jestli žena bude krvácet nebo ne? Proč v některých nemocnicích nemůžeme chvilku počkat, když to jinde jde a není to problém?

Díky všem dobrým lidem

Osobně bych chtěla všem z porodnice, se kterými jsem se při tomto porodu setkala poděkovat. Ze srdce děkuji celému týmu Klatovské porodnice za tak milý a respektující přístup.

Děkuji také všem ostatním zdravotníkům, se kterými jsem se setkala dříve a kteří byli lidští a milí.

Děkuji všem, kteří s respektem k pacientům jednají denně a mnohdy jsou za to terčem posměchu a nevůle jejich kolegů.

Díky, fakt moc díky !

Míla Kastner Martínková

Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>

Komentáře