Proč si najmout dulu nebo porodní asistentku k porodu?

Proč mít dulu nebo porodní asistentku u porodu?

Občas se stává, že lidé ani netuší, kdo to dula je. Natož, aby věděli, co dělá. U porodní asistentky je situace obvykle lepší, lidé jakousi představu mají. Málokdo ale tuší, že existují i porodní asistentky na volné noze, které je možné si najmout k porodu v porodnici.

Sama jsem o těchto možnostech věděla do nedávna minimálně. Když jsem čekala svého prvního syna, důvěřovala jsem plně našemu zdravotnickému systému a lékařům. Moje patálie s prvním porodem popisuji v článku zde>>. Po prvním porodu u mě nastalo trochu vystřízlivění, co se důvěry v systém týče, a zjistila jsem, že záleží především na mě samotné, jak můj porod bude probíhat.

Záleží hlavně na mě

Bříško se šátkem

Já sama dokážu ovlivnit spoustu věcí a tak docílit i jiného zážitku při porodu. Zjistila jsem, že je možné si porod vychutnat a užít. Porod může být krásný a obohacující. Přesně takový byl i můj druhý porod, krásný, pohodový, naplňující. A k tomu všemu vám může také pomoci dula nebo porodní asistentka.

V minulém článku jsem psala o tom, jak je možné si užít porod v porodnici. Domnívám se, že to jde, pokud se člověk dobře připraví a pěkně se na porod naladí. A právě s takovou přípravou vám může dula nebo porodní asistentka hodně pomoci.

Co pro vás může dula nebo porodní asistentka (PA) udělat?

  • Pomůže vám ujasnit si, jaký porod chcete. Chcete rodit přirozeně, aktivně nebo naopak chcete co největší podporu lékařů a tišících prostředků?
  • Pomůže s výběrem porodnice. Je dobré, když se porodnice vybírá s ohledem na to, jaký druh porodu chcete. Duly a PA znají prostředí a praktiky jednotlivých porodnic a pomůžou vám se v porodnicích zorientovat a vybrat právě tu správnou. O tom, jak je výběr porodnice důležitý a jak důležitou roli může prostředí, kde budete na svět přivádět své dítě, píšu také v e-booku Pohodový porod.
  • Vysvětlí, co se bude při porodu dít, co vás čeká.
  • Zodpoví vám veškeré dotazy, vyjasní nejasnosti.
  • Přijede k vám domů před porodem a až začnete rodit.
  • Doprovodí vás k porodu a citlivě a s respektem k vašim přáním vás porodem provede.
  • Pomůže se s rozhodováním ohledně nemocničních zákroků a procedur.
  • A v neposlední řadě bude vaší psychickou oporou.

Přítomnost někoho, kdo zná Vaše přání a komu důvěřujete, může velmi pozitivně ovlivnit průběh porodu. Je prospěšné, pokud se žena může při porodu soustředit sama na sebe a nemusí se příliš zabývat okolím.

Ženské tělo je zázračný nástroj a dokáže se vyrovnat i s velmi náročnými chvílemi, které porod přináší. K tomu nám dopomáhají hormony. Aby se mohly hormony dobře vyplavovat, je potřeba, aby žena měla pocit klidu a bezpečí.

Oxytocin a adrenalin

Pokud to tak je, vyplavuje se hormon lásky, oxytocin, který zajišťuje otevírání děložního hrdla a dobrý postup porodu. Jakmile žena začne být nervózní, dostane strach nebo nemá pocit soukromí, začne se vyplavovat hormon stresu, adrenalin, který ruší vyplavování oxytocinu. Výsledkem je, že se porod zpomalí nebo úplně zastaví, což si žádná žena nepřeje.

Myslím si, že každá žena chce porodit co nejméně bolestivě, rychle a pohodově. Dula nebo PA může s realizací tohoto cíle pomoci.

Kde najít dulu nebo porodní asistentku?

Pokud nemáte možnost získat reference od kamarádek, můžete využít webových stránek příslušných organizací. V ČR zastřešují obě profese vždy dvě organizace, odkazy na jejich webové stránky jsou zde:

Duly

Česká asociace dul

České duly, o. s.

Porodní asistentky (PA)

Unie porodních asistentek

Česká konfederace porodních asistentek

Na webových stránkách obou společností můžete najít popis práce duly a PA, seznam praktikujících dul a PA rozdělený dle krajů. Dále spoustu zajímavých informací týkajících se těhotenství, porodu, kojení či šestinedělí.

Než se s dulou nebo PA domluvíte na spolupráci, doporučuji vždy osobní setkání. Je důležité, aby vám byla dula nebo PA sympatická, a abyste se s ní cítila dobře.

Sama jsem si vyzkoušela, že porod může být naplňujícím zážitek. Přítomnost duly nebo PA vnímám jako jednu z věcí, která přispěje tomu, aby byl váš porod pohodový a vy jste na něj vzpomínala s radostí jako na krásný a obohacující zážitek.

Míla Kastner Martínková

Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>

Komentáře