Důvodů, proč se věnuji nastávajícím rodičům je několik. Hlavně si ale myslím, že připravit se na příchod miminka do rodiny má smysl. Jsem přesvědčená o tom, že rodiče, kteří mají informace o těhotenství, porodu a šestinedělí mohou lépe zvládat situace, které tyto životní změny často přináší.
Sama jsem jednou byla prvorodička – čekala své první miminko a obávala se svého prvního porodu. Je to již sedm let, ale pocity s tím spojené si pamatuji dodnes. Veliké očekávání s příchodem nového života do naší mladé rodiny, ale také spoustu obav a neustálé shánění informací.
Pamatuji si časté kontroly v těhotenské poradně, kde mi nic moc neporadily. V té době jsem si myslela, že veškerá vyšetření a testy v těhotenství jsou povinná, tak jsem běhala všude možně a moc jsem nerozuměla tomu, co a proč se mi nabírá a zjišťuje.
Také jsem hodně důvěřovala lékařům. Mám s nimi různé zkušenosti, kdy jsem vinou jedno lékaře málem zemřela v sedmnácti letech, ale díky jiným lékařům jsem stále tady.
Slepá důvěra ale nikdy nikomu moc nepomohla, proto je dobré si získat informace a rozumět tomu, co se se mnou a mým tělem děje. To platí i v těhotenství, u porodu a pak s miminkem.
Takže tu máme jeden z důvodů, proč dělám kurzy pro těhotné. Když víte, co a jak, snadněji se rozhodnete, co chcete nebo nechcete.
Také si myslím, že je dobré vědět, co se na nás u porodu chystá. A tím nemyslím jen průběh porodu, ale i prostředí porodnice a rutinní výkony, které se v dané porodnici provádějí.
Často vůbec netušíme, co zcela běžné zákroky mohou způsobit za následky. Personál nemocnice o tom mnohdy „taktně“ mlčí, přestože máme zákonem stanovené právo na informace.
Jedná se o tzv. informovaný souhlas či nesouhlas se zákrokem. Důležité je, že tento souhlas nebo nesouhlas bychom měli dát až poté, co všemu naprosto rozumíme a byly nám vysvětleny vedlejší účinky léčby a její alternativy.
Kolikrát jste se dozvěděli o nějakých alternativách k nabídnutému postupu? Bohužel se to často nestává. Proto je dobré nějaké základy vědět.
Také mnoho žen netuší, jak obrovské jsou mezi porodnicemi rozdíly. O tom, jak a proč vybírat porodnici jsem již psala v jednom z článků, takže tu nepůjdu do detailů, ale věřte, že rozdíly jsou značné.
Přístup porodnic k porodu a rodičům se liší někdy až neuvěřitelně. Věci jako plný bonding a vyšetření miminka po porodu na těle matky je někde samozřejmostí, jinde si vyslechnete přednášku o tom, jak těmito procedurami ohrožujete život svého děťátka.
Člověk někdy jen koulí očima a diví se, jak je péče v našich porodnicích rozdílná. Různé jsou i dosažené výsledky, co se týče např. počtu císařských řezů a nástřihů hráze. O neslavně proslulé a velmi nebezpečné Kristellerově expresi nemluvě.
Jak je možné, že někde to jde bez toho a jinde ne? A máme tu další důvod, proč pořádám kurzy. Chci, aby tohle maminky věděly a porodnici si vybraly podle svých představ a minimalizovaly tak nemilá překvapení při porodu.
Často, až příliš často slýchám nebo čtu o tom, jak ženy již dávno nejsou ženami a nedokáží své děti porodit. Věřte, že to je nesmysl, jako spousta dalších řečí, které dnes a denně čteme nebo slýcháme.
Je pravda, že dnešní doba je hodně mužská. Někdo ji nazývá ultrafeministickou. Ano, já sama jsem dula a hájím práva žen, resp. rodičů na normální (přirozený) porod a možnost volby.
Jsem také ráda ženou, která vaří a peče, pečuje o své děti a miluje mužnost a rozhodnost svého muže. Také jsem ale ženou, která ráda řídí auto, hraje hokej a vydělává peníze.
Neznamená to ale, že je tím mé tělo a moje děloha nějak méněcennější než před sto lety. Není. Dokázala jsem nosit, porodit a kojit své děti stejně dobře jako moje prababička.
Každopádně i dnešní moderní ženy a ženská těla děti rodit umí. A já to ženám ráda říkám, myslím, že je důležité, aby to věděly.
Důvodů, proč pořádám kurzy pro těhotné by se našlo ještě daleko víc. Práce s nastávajícími rodiči mě ale taky hlavně baví a naplňuje. Vidím v tom smysl. Dělám to ráda, s láskou a s respektem ke všem rodičům a miminkům.