Proč pořádám předporodní kurzy?

Proč dělám kurzy pro těhotné?

Důvodů, proč se věnuji nastávajícím rodičům je několik. Hlavně si ale myslím, že připravit se na příchod miminka do rodiny má smysl. Jsem přesvědčená o tom, že rodiče, kteří mají informace o těhotenství, porodu a šestinedělí mohou lépe zvládat situace, které tyto životní změny často přináší.

Sama jsem jednou byla prvorodička – čekala své první miminko a obávala se svého prvního porodu. Je to již sedm let, ale pocity s tím spojené si pamatuji dodnes. Veliké očekávání s příchodem nového života do naší mladé rodiny, ale také spoustu obav a neustálé shánění informací.

Důvěřuj ale prověřuj

Pamatuji si časté kontroly v těhotenské poradně, kde mi nic moc neporadily. V té době jsem si myslela, že veškerá vyšetření a testy v těhotenství jsou povinná, tak jsem běhala všude možně a moc jsem nerozuměla tomu, co a proč se mi nabírá a zjišťuje.

Ultrazvukové vyšetření v těhotenství

Ultrazvukové vyšetření v těhotenství

Také jsem hodně důvěřovala lékařům. Mám s nimi různé zkušenosti, kdy jsem vinou jedno lékaře málem zemřela v sedmnácti letech, ale díky jiným lékařům jsem stále tady.

Slepá důvěra ale nikdy nikomu moc nepomohla, proto je dobré si získat informace a rozumět tomu, co se se mnou a mým tělem děje. To platí i v těhotenství, u porodu a pak s miminkem.

Takže tu máme jeden z důvodů, proč dělám kurzy pro těhotné. Když víte, co a jak, snadněji se rozhodnete, co chcete nebo nechcete.

Řeknou nám všechno?

Také si myslím, že je dobré vědět, co se na nás u porodu chystá. A tím nemyslím jen průběh porodu, ale i prostředí porodnice a rutinní výkony, které se v dané porodnici provádějí.

Často vůbec netušíme, co zcela běžné zákroky mohou způsobit za následky. Personál nemocnice o tom mnohdy “taktně” mlčí, přestože máme zákonem stanovené právo na informace.

Jedná se o tzv. informovaný souhlas či nesouhlas se zákrokem. Důležité je, že tento souhlas nebo nesouhlas bychom měli dát až poté, co všemu naprosto rozumíme a byly nám vysvětleny vedlejší účinky léčby a její alternativy.

Kolikrát jste se dozvěděli o nějakých alternativách k nabídnutému postupu? Bohužel se to často nestává. Proto je dobré nějaké základy vědět.

Zdánlivé bezpečí porodnice

Také mnoho žen netuší, jak obrovské jsou mezi porodnicemi rozdíly. O tom, jak a proč vybírat porodnici jsem již psala v jednom z článků, takže tu nepůjdu do detailů, ale věřte, že rozdíly jsou značné.

Přístup porodnic k porodu a rodičům se liší někdy až neuvěřitelně. Věci jako plný bonding a vyšetření miminka po porodu na těle matky je někde samozřejmostí, jinde si vyslechnete přednášku o tom, jak těmito procedurami ohrožujete život svého děťátka.

Miminko po porodu u své matky

Miminko po porodu u své matky

Člověk někdy jen koulí očima a diví se, jak je péče v našich porodnicích rozdílná. Různé jsou i dosažené výsledky, co se týče např. počtu císařských řezů a nástřihů hráze. O neslavně proslulé a velmi nebezpečné Kristellerově expresi nemluvě.

Jak je možné, že někde to jde bez toho a jinde ne? A máme tu další důvod, proč pořádám kurzy. Chci, aby tohle maminky věděly a porodnici si vybraly podle svých představ a minimalizovaly tak nemilá překvapení při porodu.

Jsme dost dobré?

Často, až příliš často slýchám nebo čtu o tom, jak ženy již dávno nejsou ženami a nedokáží své děti porodit. Věřte, že to je nesmysl, jako spousta dalších řečí, které dnes a denně čteme nebo slýcháme.

Je pravda, že dnešní doba je hodně mužská. Někdo ji nazývá ultrafeministickou. Ano, já sama jsem dula a hájím práva žen, resp. rodičů na normální (přirozený) porod a možnost volby.

Jsem také ráda ženou, která vaří a peče, pečuje o své děti a miluje mužnost a rozhodnost svého muže. Také jsem ale ženou, která ráda řídí auto, hraje hokej a vydělává peníze.

Neznamená to ale, že je tím mé tělo a moje děloha nějak méněcennější než před sto lety. Není. Dokázala jsem nosit, porodit a kojit své děti stejně dobře jako moje prababička.

Každopádně i dnešní moderní ženy a ženská těla děti rodit umí. A já to ženám ráda říkám, myslím, že je důležité, aby to věděly.

Dokonalost ženského těla

Dokonalost ženského těla

Dělám to ráda

Důvodů, proč pořádám kurzy pro těhotné by se našlo ještě daleko víc. Práce s nastávajícími rodiči mě ale taky hlavně baví a naplňuje. Vidím v tom smysl. Dělám to ráda, s láskou a s respektem ke všem rodičům a miminkům.

Míla Kastner Martínková

Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>

Komentáře