Partner u porodu

Koho si vzít jako doprovod do porodnice?

Řekla bych, že neexistuje jedna správná odpověď pro všechny. Z mé zkušenosti duly vím, že někteří muži jsou u porodu moc fajn a jiní by udělali líp, kdyby šli radši na pivo.

Jako základní vnímám to, že se daný pár musí na tom, zda spolu chtějí u porodu být, shodnout. Nikdy nedělá dobrotu, když žena muže k účasti u porodu donutí. Stejně dobré není, když žena cítí, že by raději chtěla mít u porodu někoho jiného, ale partner na své účasti trvá.

Takže, co s tím?

Otevřeně si popovídejte

V klidu si sedněte a upřímně si popovídejte o tom, jak celou situaci vnímáte. Buď se rovnou shodnete a je pohoda, nebo bude třeba možnosti dále probírat.

 

V klidu si promluvte

 

Je možné, že si ani jeden nejste jistí, jak to chcete. V obou případech vám může pomoci vhled další osoby, třeba duly.

Existují různé možnosti

Ono totiž není nutné, abyste na vše byli sami. Můžete si přizvat ještě další podporu, a to buď z blízkého okolí (rodina, kamarádky), nebo nějakého odborníka (dulu, porodní asistentku).

U porodu můžete mít obvykle 2 osoby jako doprovod. Existuje i možnost se u porodu střídat. Někdy muži nechtějí být u poslední fáze porodu, vytlačování miminka, a tak je může někdo vystřídat.

Nebojte se přemýšlet o různých možnostech a variantách. Ono je totiž dost zásadní, kdo s vámi u porodu bude.

Představte si, jestli se budete líp cítit s partnerem, mámou, ségrou, kamarádkou, nebo třeba s partnerem a ségrou, nebo partnerem a dulou.

Jaké kvality má mít dobrý doprovod?

Já jako dula nejčastěji u porodu doprovázím pár. Mám za tu dobu nakoukané reakce různých mužů a tak se tu pokusím shrnout, co u porodu ženy u svého doprovodu oceňují:

  • bezpodmínečnou lásku
  • přítomnost tělem i duší (žádné mobily a tak)
  • otevřenou náruč
  • pochvalu
  • pozitivní motivaci a podporu
  • znalost přání a preferencí rodičky
  • ochotu vše podat a se vším pomoci
  • alespoň základní orientaci v průběhu porodu
  • schopnost komunikace s personálem

Podpora partnera

 

Podívejte se na výše uvedené a zkuste si představit, jestli váš partner tyto kvality má. Jestli dokáže upozadit své ego a být pro vás několik hodin na 150%.

Zkuste si představit, jak bude reagovat na to, že si k vám klekne a bude vás masírovat a vy ho u toho třeba i pozvracíte. Zvládne to? Nebude se bát mluvit se zdravotníky? Dokáže vydržet bez svého mobilu třeba 6 hodin? Dokáže být citlivý a empatický?

Pokud si na většinu těchto otázek odpovíte ano, tak je velká šance, že vás váš partner u porodu hezky podpoří. Pokud si tím nejste jistá, obraťte se někoho dalšího pro radu a konzultaci – třeba na nějakou dulu nebo porodní bábu.

Postupně se dostanete k nějakému závěru, k nějaké ideální představě o tom, koho si vzít k porodu s sebou.

Dobrý doprovod je připravený doprovod

Osobně si myslím, že je důležité, aby váš doprovod měl nějaké základní informace o tom, jak porod probíhá a co se v průběhu děje. Je tedy vhodné, aby navštívil nějaký kurz předporodní přípravy, nebo kurz pro tatínky.

Protože připravený partner/doprovod vám jednoduše pomůže o mnoho lépe.

 

Míla Martínková
Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a několik let již doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>
Komentáře