Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/95692/virtual/www/domains/milamartinkova.cz/wp-includes/post-template.php on line 293

Porodní plán (porodní přání)… má to cenu?

Většina dnešních porodnic s porodním plánem pracuje, a proto je škoda toho nevyužít. Pokud máte nějaká přání pro průběh porodu, vyplatí se přání sepsat a projednat s personálem porodnice, buď předem nebo po příjezdu do porodnice. Zvyšujete tak šance, že porod bude probíhat, jak si přejete.

Co je to porodní plán?

Plán je papír, na kterém žena personálu porodnice sděluje, co je pro ni důležité a jaké má představy o nadcházejícím porodu. Z právního hlediska jde o tzv, dříve vyslovené přání, které je do určité míry pro personál závazné.

Neznamená to ale, že si v průběhu porodu nemůžete něco rozmyslet a svá přání změnit.

Proč tomu říkám porodní přání a ne porodní plán?

Já osobně a spousta mých kolegyň dul, raději nazýváme porodní plán přáním, protože jde o věci, které si přejeme.

Je to taková drobná nuance, ale z mé zkušenosti při doprovodech se vždy vyplatí jednat slušně a respektovat skutečnost, že nikdo dopředu neví, jak bude porod probíhat.

Jak přání sepsat?

Porodní přání ideálně nepřesáhne formát A4, na které napíšete, jak se jmenujete, o kolikátý porod jde, uvedete jméno a kontakt vašeho doprovodu. Dále obvykle následuje důvod, proč si vybíráte danou porodnici a případně další informace, proč si něco přejete.

Osobně doporučuji si nestahovat žádné vzory z netu, do kterých jen doplníte své jméno. Porodní přání má být výsledek vašich zkušeností a přání ohledně vašeho porodu a ne přání někoho cizího z internetu.

Nebojte se stručně uvést důvody vašich specifických přání. Upřímnost se vždy cení a personál má alespoň větší šanci porozumět, proč si zrovna přejete něco, co se z jejich pohledu třeba může zdát nepodstatné.

Vaše přání piště heslovitě, ideálně rozdělená dle jednotlivých porodních dob. Vše tak bude přehlednější a srozumitelnější.

Rozumějte svému přání

Naprosto zásadní je, abyste rozuměla všemu, co si do přání sepíšete. Proto jen neopisujte text z netu nebo od kámošky, ale snažte se porozumět, co je pro vás osobně důležité.

Se sestavením porodního přání vám mohou pomoci duly nebo si zajděte na kurz předporodní přípravy, kde se porodní přání obvykle probírá.

Nebo dotazy napište klidně sem pod článek nebo do mailu. Pokud jste z Plzně či okolí, můžeme se nad vaším porodním přáním i setkat.

Přeju vám hodně štěstí a pohodový porod 🙂

Míla Kastner Martínková
Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a několik let již doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>
Komentáře
  • E-book: JAK SE PŘIPRAVIT NA POROD

    Víte, jak porod funguje a jak se na něj připravit? Stáhněte si zdarma e-book.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky