Kdy je ta správná doba mít dítě?

Kdy mít dítě?

To je otázka, kterou se zabývá snad každá žena. I když možná vlastně ne. Nedávno jsem četla o výzkumu, kde se říká, že 38% prvních těhotenství je nechtěných, neplánovaných. Ale co ty ostatní ženy, které chtějí svá těhotenství plánovat a rozhodovat o ideální době početí potomka?

Existuje mnoho kritérií, dle kterých je možné situaci prozkoumávat.

–        Kariéra

–        Partnerský vztah

–        Peníze

–        Věk rodičů

A našlo by se jistě spousta dalších. V jednom pořadu BBC jsem slyšela ženu, která uváděla, že z pohledu všech výše uvedených kritérií je narození potomka naprostou pohromou. Dítě Vám naruší kariéru, zatíží partnerský vztah, vyluxuje Vaši peněženku a péče o novorozeně Vás jistě na určitou dobu fyzicky vyčerpá.

Výše uvedené je asi do určité míry pravda a je dobré s tím tak trochu počítat . Alespoň dle mých vlastních zkušeností s mými dvěma dětmi.

Otázka však je, zda je to všechno vlastně tak důležité. Jistě je dobré se nad výše uvedenými body zamyslet, ale těhotenství je dlouhé a poskytne Vám dostatek času na přemýšlení o tom, kdo půjde na mateřskou a podobných praktických věcech.

Těhotenské bříško

Čekáme syna

Dejte prostor intuici

Má osobní zkušenost mi ale říká, že tato racionální rozhodnutí pro nás nemusí být vždy jedinou možností, jak učinit volbu. Jsme ženy a máme velmi silnou intuici. Pojďme jí dát prostor a naslouchat, co nám napovídá. Dejte si vanu, zajděte na procházku, stáhněte se do sebe a vnímejte své pocity. Zapomeňte na materiální a racionální důvody. Vaše mysl a Vaše tělo Vám jistě nabídne odpověď na Vaše otázky. Je třeba se jen naladit na vnímavou vlnu a dát své intuici prostor.

Stávající život nekončí. Naopak dostane další rozměr

Nesčetněkrát jsem slyšela obavu, že mít dítě mi určitě zničí život. Že se vše změní a již nebude možné chodit každý večer někam ven. Už nepojedeme na dovolenou do Nepálu, neuvidíme pyramidy. Věřím, že jsou lidé, kteří mohou narození dítěte takto vnímat. Pravdou ale je, že miminko Vám do života přinese další rozměr, o kterém jste před jeho narozením neměli ani tušení.

Určitě Vám nebude vadit, že nemůžete jít každý večer někam pařit. Ono se Vám ani nebude chtít. Budete rádi se svým malým uzlíčkem, a to ať jste muž nebo žena.

A co se koníčků týče, dnešní svět poskytuje mnoho možností. Jistě brzy zjistíte, že na dovolenou jet můžete i s miminkem a že se Vaše záliby mohou dělat i s dětmi. Váš život bude určitě jiný, ale budete ho mít rádi. To mi věřte!

dítě na výletě

Radost s dětmi

Míla Martínková
Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a několik let již doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>
Komentáře