Jak zvládnout bolest u porodu

Tento blog a mé předporodní kurzy jsou zaměřené na přirozený porod, a proto zde budu psát o nefarmakologických metodách tišení bolesti.

Každá žena je jiná, každá žena prožije jiný porod. Někdo je schopen zažít porod zcela bez bolesti, jinou ženu bude porod bolet hodně, opravdu hodně. To, jak bude porod probíhat, záleží na mnoha faktorech.

Myslete pozitivně a důvěřujte si

Záleží třeba i na tom, jaké porody zažilo okolí dané ženy, její kamarádky, sestry, matka či teta. Pokud budoucí maminka slyší, že porod je přirozená věc, kterou naše těla umí a že jde o krásnou životní zkušenost, jistě ji to ovlivní pozitivně. Bude věřit, že „to“ jde a že si porod může dokonce užít a nebude se bát.

Pokud bude ale rodička vystavena neustálým hororovým historkám, jak se asi bude cítit, co myslíte? Nejspíš se bude bát. Nenechte se proto strašit, snažte se důvěřovat sobě a miminku. Víra ve schopnost vašeho těla a v moudrost miminka pomůže hladšímu průběhu porodu.

Zpracujte své obavy

Ano, strach je další faktor, který ovlivňuje bolestivost porodu. Pro dobrý průběh porodu je potřeba, aby se žena cítila dobře, měla pocit klidu a bezpečí a byla uvolněná, aby mohla nechat tělo pracovat.

Pokud se maminka u porodu příliš bojí, strach jí spoutává, stahuje se a kontrakce tudíž víc bolí. Máte-li z něčeho obavy, řešte to. Zpracujte svůj strach, ještě než půjdete rodit. Pátrejte po jeho příčinách a zdrojích, abyste strach mohla oslabit nebo zcela odbourat.

Najděte terapeuta, dulu nebo zkušenou kamarádku a se strachem pracujte včas, na porodním sále je už pozdě.

Relaxace

Zmínila jsem, že žena musí být uvolněná, aby kontrakce mohly pracovat. Kontrakce je potřeba nechat plynout a neprat se s nimi. Bez kontrakcí se miminku neudělá cesta a miminko se nemůže narodit.

Proto kontrakce vědomě vítejte a snažte se co nejvíce uvolnit. Naučte se vědomě relaxovat. Existuje mnoho technik, které napomohou rychlému uvolnění napětí. Trénujte ještě před porodem a u porodu vám pak relaxace půjde snadněji.

Tady je pár tipů, jak zůstat uvolněná v průběhu porodu:

  1. Otevři ústa a nech viset spodní čelist.
  2. Vytřep si paže a ruce.
  3. Frkej jako kůň.
  4. Uvolni ruce dlaněmi vzhůru.
  5. Vědomě hýbej rameny nahoru a dolu.
  6. Představ si, že jsi hadrová panenka.
  7. Zkontroluj si zadek, žádné zatínání.
  8. Vrť se! Pokud se ti jakákoliv část těla zdá ztuhlá, zatřep se, zavrť se a uvolni svaly.

Masáže

Existuje řada masáží, které můžete při porodu využít ke zmírnění nepříjemných pocitů. Masírovat vás může váš doprovod (partner nebo dula).  Je vhodné, aby váš doprovod věděl, co vám dělá dobře a měl zkušenost s několika základními typy masáží.

Masáž beder

Může se stát, že miminko bude při sestupu do porodních cest tlačit na nervy v okolí páteře a budou vás bolet bedra. V tomto případě pomáhá tlaková masáž bederní oblasti. Masáž se provádí dlaní nebo klouby ruky.

Jemná masáž bříška a zad

Masáž chodidel

Masáž chodidel – účinná relaxace u porodu

Pro uvolnění napětí ve svalech podbřišku je vhodná jemná masáž konečky prstů. Bříško se masíruje citlivě lehkými krouživými pohyby nebo se prsty přejíždí v dlouhých tazích. Stejný druh masáže je možné použít pro uvolnění napětí v zádech.

Pro masáž můžete využít speciální masážní oleje, nebo si namíchat vlastní s vaší oblíbenou vonnou esencí. Zde doporučuji použít kvalitní nosný olej a opět kvalitní přírodní esenciální olej.

Masáž nohou

Pro uvolnění hladkého svalstva v okolí pánve je dobré použít masáž reflexních bodů, které se nachází okolo kotníku a paty. Masáž se provádí palci či prsty a užívá se střední tlak.

Všechny typy masáží, které se při porodu používají, by měly být mamince příjemné. Nikdy si nenechte dělat něco, co vám nedělá dobře. Napětí ve vašem těle by se akorát zvýšilo.

Teplo

Další možností, jak se vyrovnat s nepříjemnými pocity u porodu je využít teplo. Můžete se sprchovat nebo si zalézt do vany. Pobyt v teplé vodě zmírňuje napětí a uvolní unavené svaly.

Teplo můžete také využít k přímému nahřívání bříška a beder termoforem (gumová lahev, do které se naplní horká voda) nebo pytlíkem s třešňovými peckami. Obojí dokáže udržet teplo po delší dobu a místa krásně prohřát. Termofor i pytlík s peckami zakoupíte v drogerii, v lékárně nebo zdravotnických potřebách.

Aromaterapie

Používáte vonné oleje k uvolnění i v době mimo těhotenství? Pak je ideální esence využít i u porodu. Esenciální oleje můžete kapat do koupele, využít při masáži či klasicky do aroma lampy. Pozor ale na použití vlastních aroma lamp se svíčkou v porodnici. V nemocnici se nemůže používat otevřený oheň (riziko vznícení kyslíku) a je nutné mít speciální aroma lampu na elektřinu.

Esenciální oleje užívejte střídmě, aby vám příliš silné vůně nelezly na nervy.

Vizualizace

Dnes poměrně často užívané slovo. Při porodu se dá pomocí představ, vizualizací, zmírnit pocit vnímání bolesti a urychlit otevírání porodních cest. Nechte se vést svou intuicí a představte si kontrakce např. jako teplý vánek, který pomáhá rozevírat okvětní lístky poupěti.

Vizualizace u porodu

Rozvíjející se poupě – rozevírající se porodní cesty

Nebo využijte vizualizace pro navození klidu, k relaxaci. Představte si nějaké klidné, oblíbené místo v  přírodě a v duchu si tam zalezte. Ucítíte, jak napětí z vašeho těla odchází a střídá jej uvolnění.

Vaší představivosti se meze nekladou, je čistě na vás, co si budete vizualizovat. Tak hurá do toho, je ideální trénovat ještě před porodem.

Všechno má svůj čas

Porodní proces má svůj rytmus. Každé miminko je jiné a každé potřebuje svůj čas. Nechte věci plynout a dejte tělu možnost, aby dělalo, co má. Využijte ty techniky, které jsou vám blízké a které na vás fungují, do ničeho se nenuťte jen proto, že to fungovalo vaší kamarádce. Váš porod je jen váš a vašeho miminka, přijměte jej takový, jaký k vám přichází.

Včasná příprava

Velmi vám u porodu také pomůže, když budete celkově připravená. Je vhodné absolvovat kvalitní předporodní přípravu, abyste se v situaci orientovala a minimalizovala obavy.

Přeji vám hodně štěstí a krásné a zdravé miminko.

Míla Kastner Martínková
Sama jsem zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala jsem se certifikovanou dulou České asociace dul a několik let již doprovázím rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí.

Pořádám kurzy předporodní přípravy a napsala jsem e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde se dozvíte, jak se správně připravit na porod v porodnici.

Můj příběh, proč se věnuji porodům si můžete přečíst tady zde.>>
Komentáře