Všechno chce svůj čas, i porod

Všechno chce svůj čas

Počítám, že tohle jste za život už párkrát slyšeli – všechno chce svůj čas, tak buďte trpěliví. Škoda, že toto úsloví neslýcháme častěji i v průběhu porodu. Narození děťátka totiž potřebuje také čas – SVŮJ ČAS.

Finále extraligy nebo 158. díl seriálu?

Rodícímu se děťátku je celkem jedno, jestli je noc nebo den, jestli máte na plotně svíčkovou nebo hraje Real s Barcelonou.

Tohle všechno je jedno i vašemu tělu a vaší děloze. Ty mají jednoduchý cíl, porodit miminko a budou to dělat tak rychle nebo tak pomalu, jak bude třeba. Tečka.

Miminko se rodí svým tempem

Miminko se rodí svým tempem

 

Tři hlavní hráči

U porodu hrají hlavní roli tři postavy. Ženské tělo, miminko a děloha. Jsou to klíčoví hráči, kteří spolu u porodu intenzivně spolupracují.

Každý hráč je ale individuální. Výsledkem toho je, že každý porod je jedinečný, a to celým svým průběhem. Každý porod potřebuje individuální čas – svůj čas.

Jak dlouho to bude trvat?

Toto je asi nejčastější otázka nastávajících rodičů, kterou slýchám na kurzech. Z toho, co jste si už přečetli, je asi jasné, že na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď.

Lékaři mají představu, že prvorodička by se měla „otevírat“ rychlostí 1 cm za hodinu. Průměrná doba porodu prvního miminka se tedy odhaduje na 12 hodin. Ale…

Miminko přijde na svět až bude připravené

Miminko přijde na svět až bude připravené

 

Každá žena má svůj rytmus, každé dítě potřebuje svůj čas

Jenže my nejsme žádné počítače, abychom mohly rodit podle programu. Hlavně máme u porodu ty tři hráče – maminku, její dělohu a miminko.

Tito tři jsou pokaždé jiní. I když rodí stejné tělo a děloha (stejná maminka), rodí se jiné miminko. A proto je každý porod jiný a trvá pokaždé jinak dlouho.

Respekt k sobě a děťátku

U porodu je potřeba tohle vědět a respektovat to. Věřte proto svému tělu a svému miminku a nechte průběh porodu na nich.

Nemějte žádná očekávání týkající se délky porodu. Nic neřešte a dejte tomu čas. Porod totiž potřebuje především čas a pohodu. Pak jde obvykle vše snadněji.

Přeji Vám hodně trpělivosti a krásné a zdravé miminko.

Míla Martínková

Sama zažila, jaké to je, když jde žena k porodu připravená a s důvěrou ve své schopnosti.

Stala se dulou, doprovází rodiče v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Získané informace sdílí s ostatními rodiči, aby si i oni mohli zvolit, jak chtějí přivést na svět své dítě.

Pořádá kurzy předporodní přípravy a napsala e-book Jak na porod v porodnici aneb Pohodový porod, kde své znalosti a zkušenosti předává dál.

Její příběh, proč se věnuje porodům si můžete přečíst tady zde.>>

Komentáře